loading

با استراکچر فلزی بیشتر آشنا شوید

شاید تاریخ دقیقی برای شروع استفاده از استراکچر فلزی در دست نباشد! به موازات پیشرفت جوامع بشری و گسترش سریع شهرسازی، نحوه ایجاد ساختمان ها نیز دگرگون شد و چهره متفاوتی به خود گرفت. بناهای سنتی و کوچک، جای خود را به ابر سازه های بزرگ دادند و به جای سنگ و چوب و مصالح اولیه، آهن و فولاد و بتن در ساخت سازه ها مورد استفاده قرار گرفت. این پیشرفت تنها منحصر به بناهای مسکونی نمی شد و بخش صنعت نیز از این قاعده مستثنی نبود.

به موازات رشد صنعت فولاد در جهان، استفاده از استراکچر فلزی نیز افزایش یافت و امروزه شاهد استفاده گسترده از فولاد و اسکلت فلزی ساختمان هم در بخش ساختمان و هم در ساخت سوله هستیم. البته در امر ساخت و ساز، رقیب هایی هم برای این سازه وجود دارد که مهم ترین آنها اسکلت بتنی است. مطالعه دقیق این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با علل برتری استراکچر فلزی آشنا شوید.

انواع استراکچر کدام است؟

از منظر فرآیند ساخت و مهم تر از آن به لحاظ نوع اتصالات اجزا، استراکچر فلزی به سه دسته مجزا تقسیم می شود که عبارتند از:

استراکچر فلزی با اتصالات جوشی

حتماً ساختمان های اسکلت فلزی که از چند دهه قبل به صنعت ساختمان وارد شدند و هم اینک نیز کماکان مورد استفاده قرار می گیرند را به خاطر دارید. تیر آهن جزء اصلی ساخت اسکلت این بناها محسوب می شود که با کمک بادبند ها و انواع مهاربند تکمیل می شود. انواع مختلفی از تیر آهن از جمله تیر آهن بال پهن یا تیر هاش، تیر آهن لانه زنبوری و … در بازار موجود است و توسط سازندگان، مورد استفاده قرار می گیرد.

استراکچر فلزی با اتصالات پیچ و مهره ای

صورت دیگری از استراکچر فلزی که بسیار هم مورد توجه قرار می گیرد، سازه با اتصالات پیچ و مهره است. از آنجایی که تولید قطعات این سازه ها در کارگاه های صنعتی و به صورت پیش ساخته صورت می پذیرد، عملیات نصب با سرعت بسیار بالا در محل پروژه صورت خواهد گرفت. سوله پیش ساخته سازه ای است که دقیقاً از این مکانیزم تبعیت می نماید که علاوه بر سرعت عمل بالا در ساخت و تحویل فوری سوله، امکان پاسخگویی به کلیه نیازهای مشتریان در کلیه کاربری ها را دارا می باشد.

استراکچر فلزی با اتصالات ترکیبی

گاهی این نیاز پیش می آید که از هر دو مکانیزم ذکر شده در اتصالات استراکچر فلزی استفاده می شود و بنای نهایی، ترکیبی از اتصالات جوشی و اتصالات پیچ و مهره ای را دارا خواهد بود. در چنین سازه هایی، معمولاً 80 درصد اتصالات را پیچ و مهره ها برقرار می کنند و تنها در 20 درصد موارد بالاجبار از جوشکاری در محل نصب استفاده خواهد شد.

مقایسه علمی میان استراکچر فلزی و سازه بتنی

جدی ترین رقیب استراکچر فلزی، اسکلت بتنی است که کاربرد بسیار زیادی هم در بخش مسکونی و هم در بخش صنعت دارد و قیاس میان این دو سازه عملاً کار ساده ای نیست. زیرا هیچ یک از این دو سازه به طور مطلق بر دیگری برتری ندارند و هر کدام در برخی ویژگی ها پیشتاز هستند. لذا به طور قطع نمی توان گفت که کدام یک بهتر از دیگری است؛ اما با تکیه بر شواهد متعدد می توان گفت که اسکلت فلزی برتری نسبی بر همتای بتنی خود دارد.

 

سرعت در اجرای استراکچر فلزی را به هیچ عنوان نمی توان با اسکلت بتنی مقایسه نمود؛ چرا که در اسکلت بتنی، پس از هر مرحله بتن ریزی می بایست به اجزا استراحت داد تا و سپس به ادامه کار ساخت سوله پرداخت. مورد بعدی وزن نهایی سازه است که در این آیتم هم اسکلت فولادی با اختلاف پیروز میدان است. سازه بتنی پس از اتمام، وزن بسیار بالایی خواهد داشت؛ تا جایی که در گروه سازه های سنگین قرار گرفته و شاخص وزنی در هر متر مربع از آن، عمدتاً به نیم تن میل خواهد کرد. این در حالی است که وزن تمام شده استراکچر فلزی در نهایت به 300 کیلوگرم بر متر مربع نخواهد رسید و این یک برتری قاطع است.

مزایای منحصر به فرد استراکچر

در مورد مزیت های استراکچر فلزی سخن بسیار است. دلایل متعددی برای انتخاب این نوع از سازه وجود دارد که هر گروه از سازندگان، روی بخشی از آنها تکیه بیشتری دارند. چند مورد از مهمترین ویژگی های منحصر به فرد این سازه ها را در این بخش بر خواهیم شمرد. بدیهی است سازه های مشابه یا این قابلیت ها را ندارند و یا امتیاز به مراتب کمتری در آنها کسب خواهند نمود و همین امر، رجوع بالای متقاضیان خرید سوله به استراکچر فلزی را توجیه می نماید.

مقاومت زیاد و استحکام بالا

تولید یکپارچه فولاد در فرآیندی پیوسته در کارخانه تولید فولاد، باعث می شود تا این ماده در تمام قسمتها دارای خواص یکسان و همگن باشد و همین موضوع، باعث بالا رفتن مقاومت استراکچر فلزی در برابر انواع فشارها و تنش ها می گردد.

ساختار پذیری بالا و انتقال نیروی بهینه

همان طور که می دانید، فولاد در حقیقت آلیاژ کنترل شده آهن و کربن است که از رهگذر عملیات حرارتی معین، به درجات بالای مورد انتظار از سختی دست پیدا می کند. به دلیل حضور کربن در بافت فولاد، سو سختی پذیری فولاد افزایش می یابد و در عین حال، ساختار اتمی آن به مراتب منسجم تر می شود. این موضوع باعث می شود که عبور نیروها در طول المان هایی نظیر تیرها و ستون های فولادی، با کیفیت بالایی صورت پذیرد که این موضوع مستقل از کاربرد سوله، بسیار حائز ارزش و ضروری است. این موضوع از آن جهت در سوله سازی اهمیت می یابد که نیروهایی وارده به سوله پیش ساخته می بایست در راستای طول سازه منتقل شده و از تجمع بار به صورت نقطه ای، جلوگیری به عمل آید.

سرعت بالا در اجرای پروژه

سرعت اجرای پروژه موضوع بسیار مهمی است و به عنوان یک اصل در مدیریت پروژه به حساب می آید. هیچ کارفرمایی دوست ندارد تحویل فوری سوله را از دست بدهد و از سمت مقابل، تمام سازندگان هم مایلند زودتر کار با کیفیت را تحویل مشتری داده و حقوق مادی خود را تمام و کمال دریافت نمایند. بر همین اساس استراکچر فلزی سوله را به سهولت می توان در یک بازه زمانی 100 روزه بطور متوسط به انجام رساند؛ حال آنکه سوله اسکلت بتنی دست کم 5/1 برابر این زمان را نیاز دارد تا تکمیل شود.

وزن تمام شده پایین تر

سوله خدماتی و صنایع سنگین در نهایت چه با اسکلت فلزی و چه از طریق اسکلت بتنی ساخته شده باشد، سر انجام در زمره سازه های سنگین قرار می گیرد و در این موضوع شکی نیست. در صنعت ساختمان سازی اگر دو بنای مشابه با متراژ برابر و نقشه یکسان را در نظر بگیریم، وزن نهایی سازه اسکلت بتنی چیزی در حدود 2/1 تا 3/1 برابر وزن ساختمان اسکلت فلزی خواهد شد و این نشان می دهد که وزن استراکچر فلزی به مراتب پایین تر است.

چرا استراکچر فلزی شرکت سوله زرین

استراکچر فلزی از آن دسته سازه های حساس و پروژه های خطیر است که تدارک آن از هر مجموعه ای به صلاح نیست. لازم است تجارب شرکت سازنده سازه های فولادی به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا این اطمینان حاصل شود که خروجی ها از کیفیت و صلابت لازم برخوردار هستند. گروه صنعتی سوله زرین، با تکیه بر توانمندی های متعدد و قابلیت های منحصربفردی که دارد، توان پاسخگویی به نیازهای بازار داخلی در کلیه استان ها می باشد.

  • بیش از یک دهه فعالیت مستمر و سوابق درخشان در صنعت فولاد، پشتوانه ارزشمند این مجموعه است.
  • بهره گیری از برترین مهندسین طراح و متخصصین نقشه کشی، خروجی صد در صد علمی و به روز را تضمین می کند.
  • برترین ماشین آلات برشکاری، خم کاری و جوش، عملاً بالاترین سطوح کیفی را دارا هستند.
  • محصولات این شرکت تماماً با بهره گیری از فولاد مرغوب و متریال با کیفیت ساخته و پرداخته می شوند.
  • تحویل فوری و سرعت بالا در نصب سازه ها، یک اصل کلیدی و یک تعهد نقض ناشدنی در تمام پروژه های ماست.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی در خصوص استراکچر فلزی، هزینه ساخت و مدت زمان تحویل آن، با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.